reklama
kategoria: Gospodarka
22 styczeń 2025

POGP: Ogrzewanie hybrydowe budynków powinno być w Programie Czyste Powietrze

zdjęcie: POGP: Ogrzewanie hybrydowe budynków powinno być w Programie Czyste Powietrze / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Połączenie kotła gazowego z kolektorami słonecznymi lub pompą ciepła spełnia nowe wymogi Unii Europejskiej.
W świetle opublikowanych 17 października 2024 r. wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących Dyrektywy EPBD, wsparcie finansowe ze środków publicznych może uwzględniać m.in. hybrydowe systemy grzewcze ze znacznym udziałem odnawialnych źródeł energii – np. połączenie kotła gazowego z kolektorami słonecznymi lub pompą ciepła. Systemy takie pozwalają na oszczędności eksploatacyjne i poprawiają komfort cieplny w budynku. Oznacza to, że Unia Europejska dopuszcza ich dofinansowanie z programów takich, jak Czyste Powietrze. POGP apeluje o włączenie rozwiązań hybrydowych do nowego programu dopłat Czyste Powietrze 2025.

Smog należy do najważniejszych problemów cywilizacyjnych, z którymi zmaga się Polska. Jest on powodowany przede wszystkim przez tzw. „kopciuchy”, starego typu piece wykorzystujące paliwa stałe. Według Polskiego Alarmu Smogowego, piece i kotły na paliwa stałe odpowiadają za 86% całkowitej emisji pyłu zawieszonego PM2.5 oraz za ok. 93% emisji rakotwórczego benzopirenu.

Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Budynków z 2023 r., w Polsce użytkowanych jest 17,3 mln różnych źródeł ciepła. 17% z nich stanowią kotły na paliwa stałe, a 2 mln z nich to „kopciuchy”.

Bardzo ważną sprawą jest włączenie do regulaminu aktualizowanego właśnie programu Priorytetowego Czyste Powietrze, ale również lokalnych programów antysmogowych instalacji hybrydowych z udziałem kotłów gazowych. W polskich warunkach stanowiłyby one kluczowy element dekarbonizacji ogrzewnictwa i walki o jakość powietrza. Pamiętajmy, że w Polsce najważniejszym celem w okresie grzewczym jest redukcja pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10, których ogrzewanie gazowe nie generuje – mówi Bartosz Kwiatkowski, dyrektor generalny
Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP).


Program Czyste Powietrze został stworzony w celu eliminacji niskiej emisji – czyli redukcji ilości cząstek zawieszonych PM 2,5 i PM10, które są realnym zagrożeniem dla zdrowia Polaków. Przy obecnym stanie istniejących budynków zamiana kotła węglowego, w którym mogą i często są spalane śmieci lub biomasa o wątpliwej jakości, na kocioł gazowy, jest najprostszym, najskuteczniejszym i akceptowalnym finansowo rozwiązaniem. Warto pamiętać, że do 2030 roku kotły gazowe mogą być instalowane we wszystkich nowych budynkach, a w istniejących po tym terminie można je będzie eksploatować bez ograniczeń czasowych.


 

Warte podkreślenia jest, że Komisja Europejska jasno stwierdza, iż państwa członkowskie mają duży margines swobody, jeśli chodzi o to, w jakim trybie i w jaki sposób postanowienia będą implementowane lokalnie. Jest to ważne stwierdzenie, ponieważ struktura ogrzewnictwa w Polsce jest daleko różna od struktury ogrzewania w krajach Europy Zachodniej. Takie podejście jest szansą, którą rząd polski powinien wykorzystać. Komisja Europejska jasno stwierdza, iż państwa członkowskie mają duży margines swobody, jeśli chodzi o to, w jakim trybie i w jaki sposób postanowienia będą implementowane lokalnie, a dyrektywa EPBD jednoznacznie dopuszcza finansowanie dla kotłów gazowych w instalacjach hybrydowych. Takie rozwiązanie pozwoli na unikniecie wykluczenia z programu Czyste Powietrze dużej grupy beneficjentów, których na pełną elektryfikację nie stać lub jest ona dla konkretnego budynku nieuzasadniona technicznie. W takim wypadku instalacja hybrydowa jest jedynym logicznym rozwiązaniem, pozwalającym równocześnie na redukcję zanieczyszczeń, ograniczenie zużycia paliw kopalnych i zapewnienie komfortu cieplnego po akceptowalnych przez odbiorcę kosztach – dodaje Bartosz Kwiatkowski.


W przyszłości takie instalacje mogą wykorzystywać gazy odnawialne, np. biometan lub biopropan, którymi obecnie instalowane kotły gazowe można zasilać beż żadnych dodatkowych inwestycji i nakładów kosztowych. Ponadto, kotły gazowe w układach hybrydowych z pompami ciepła albo kolektorami słonecznymi pełnią rolę urządzenia szczytowego, które zapewnia komfort cieplny odbiorcom w sytuacji, gdy instalacja OZE nie jest w stanie wyprodukować w sposób efektywny wystarczającej do ogrzewania ilości ciepła.

Wg badania Ekobarometr 2024 realizowanego we współpracy z POGP1 aż 41% Polaków potwierdza, że zdarzyło im się korzystać z gazu płynnego LPG, w tym 49% mieszkających na wsi, 37% mieszkańców małych i średnich miast oraz 33% mieszkańców metropolii. Spośród użytkowników gazu LPG na wsi aż 48% korzystało z niego w postaci autogazu, a 52% do przygotowywania posiłków. Potencjał tego paliwa jest ważny na obszarach słabo zurbanizowanych i peryferyjnych, o ograniczonym dostępie do infrastruktury, gdzie według danych Komisji Europejskiej odsetek ludności zagrożonej ubóstwem i wykluczeniem energetycznym jest najwyższy.

POGP

Polska Organizacja Gazu Płynnego zrzesza pracodawców zajmujących się zakupem, rozlewem, dystrybucją gazu płynnego oraz produkcją i obrotem urządzeniami służącymi do jego zastosowań, której podstawowym celem jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych członków oraz branży wobec organów władzy i administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, związków zawodowych pracowników oraz innych organizacji.

POGP została założona w 1996 roku i od tego czasu aktywnie uczestniczy w życiu branży paliwowej. Członkami Organizacji są jednostki produkcyjno-handlowe, zajmujące się zakupem, rozlewem i dystrybucją gazu skroplonego LPG, a także produkcją i obrotem urządzeniami służącymi do jego transportu, magazynowania i eksploatacji. Od lutego 2020 r. przedmiotem aktywności analitycznej POGP jest również skroplony gaz ziemny LNG.

POGP należy do Światowej Organizacji Gazu Płynnego (WLGA) oraz Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego (LGE).

https://www.pogp.pl/

LPG w Polsce

3,4 mln samochodów zasilanych autogazem

140 tys. instalacji zbiornikowych

Ok. 11 mln butli

LPG w Europie




1 W dniach 29.04.2024 - 12.05.2024 r. Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research zrealizowała najnowszą, 6. Edycję badania „EKObarometr – na drodze do zielonego społeczeństwa”. Polska Organizacja Gazu Płynnego była partnerem tegorocznego projektu, który w tym roku objął także badanie postaw Polaków wobec gazu płynnego LPG. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1500 respondentów. https://ekobarometr.pl/ekobarometr-6?forcePageWithoutCdn=true
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wolin
3.2°C
wschód słońca: 08:00
zachód słońca: 16:25
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wolinie