W tym roku ma ruszyć rozbudowa Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu
W drugiej połowie roku otwarty zostanie przebudowany punkt świadczący usługi rehabilitacji onkologicznej. WCO planuje rozbudować sieć swoich ośrodków w głównych wielkopolskich miastach. Obecnie najszerszy zakres usług oferuje placówka w Kaliszu.
Obiekt, który powstanie przy skrzyżowaniu ulic Garbary i Św. Marii Magdaleny, ma być kluczowym ośrodkiem ambulatoryjnej opieki onkologicznej, w tym profilaktyki oraz diagnostyki molekularnej i obrazowej w zachodniej Polsce.
"Nowa część będzie połączona łącznikiem z naszymi głównymi budynkami. Tam będziemy mieli część poradni onkologicznych, zabiegi ambulatoryjne w zakresie chirurgii skóry, laboratoria genetyczne. Planujemy tam prowadzić badania przesiewowe w zakresie raka piersi. To, co do tej pory było rozrzucone w różnych lokalizacjach WCO, znajdzie się w nowym budynku, w o wiele lepszym standardzie - dzisiaj już nie da się udzielać świadczeń w piwnicy" – powiedział prof. Malicki.
W nowej części ma powstać ośrodek protonoterapii; dyrektor WCO poinformował, że został już kupiony aparat służący do terapii protonowej. Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczno-urbanistyczny na rozbudowę zespołu szpitalnego. Zwyciężył projekt pracowni architektonicznej WXCA.
"Trwa faza projektowa. W tym roku będziemy ogłaszać przetarg na generalnego wykonawcę. Mamy plan, żeby także w tym roku ruszyła budowa" – powiedział prof. Malicki.
Dyrektor wyjaśnił, że dzięki rozbudowie WCO placówka będzie mogła rozszerzyć zakres świadczonych usług. "To dotyczy między innymi badań genetycznych, które będziemy mogli wykonywać w szerszym niż obecnie zakresie. Mówimy o badaniach genetycznych w zakresie predyspozycji, kiedy nie wiadomo, czy ktoś ma szansę zachorować, czy nie, ale również o personalizacji leczenia. Czasami oznaczenie profilu pomaga nam stwierdzić, czy w konkretnym przypadku zastosować takie, czy inne leczenie" - wyjaśnił.
WCO zamierza też poprawić dostępność w zakresie badań przesiewowych. "W ramach profilaktyki raka piersi w Poznaniu można wykonać badania mammograficzne w wielu miejscach. My musimy poprawić naszą infrastrukturę, bo ona nie ma na razie pożądanych parametrów. Mamy też wiele do zrobienia w zakresie nowotworów skóry – niebawem także i w tym obszarze zaoferujemy lepszą diagnostykę” - zapewnił.
Dyrektor WCO powiedział, że jeszcze w tym roku oddany do użytku zostanie przebudowany punkt udzielania świadczeń w zakresie rehabilitacji ambulatoryjnej.
"Mówimy o rehabilitacji onkologicznej pacjentów po leczeniu, czasami pomocy im w trakcie leczenia. Część tych świadczeń udzielamy pacjentom leżącym w szpitalu, ale duża ich część nie jest hospitalizowana. Oni wymagają opieki fizjoterapeuty, ale także psychologa. Punkt przy ulicy Garbary 71 otworzymy w drugiej połowie tego roku. Teraz trwają prace przygotowawcze, czekamy na rozstrzygnięcie przetargu na nowy sprzęt" - poinformował.
W województwie wielkopolskim, poza Poznaniem, WCO ma obecnie dwa ośrodki. Od 10 lat istnieje placówka w Kaliszu, od 5 lat w Pile.
"W Kaliszu prowadzimy działalność w zakresie radioterapii, mamy tam PET i gammakamerę, ale również prowadzimy pełną diagnostykę wstępną raka piersi. Pacjentka na miejscu może wykonać badanie obrazowe, a w razie potrzeby również biopsję gruboigłową i tomografię komputerową. Mamy wszystko to, co jest potrzebne do określenia, czy pacjentka wymaga leczenia. Nie musi ona przyjeżdżać po to do Poznania” - poinformował dyrektor WCO.
W Pile, w mniejszym i młodszym ośrodku pacjenci mogą obecnie liczyć na radioterapię i poradnictwo onkologiczne. Kolejne ośrodki WCO zamierza stworzyć w Lesznie i Koninie.
„Mamy już podpisany list intencyjny pomiędzy województwem wielkopolskim a szpitalem specjalistycznym w Lesznie. Liczę, że w drugiej połowie tego roku zaczniemy konkretniejsze rozmowy na temat budowy ośrodka w tym mieście. W planach jest również, na razie bez sprecyzowanej daty, placówka w Koninie” – powiedział prof. Malicki.
Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu przyjmuje rocznie około 200 tys. pacjentów. Wykonuje około 7 tys. różnego typu operacji i ok. 6 tys. radioterapii. (PAP)
rpo/ agz/ ktl/