REKLAMA
Tego szukamy w Wolinie
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Wolin praca, Wolin wyspa, pogoda Wolin, Woliński Park Narodowy.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Wolinie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Pamiętaj, aby śledzić informacje w Twoim Mieście!
W Wolinie pierwsze ślady obecności człowieka odnajdujemy w epoce kamienia, datowane na około 4200-1700 lat p.n.e. Badania archeologiczne potwierdzają, że osadnictwo istniało na tym obszarze przez wieki, obejmując okresy brązu, żelaza, wpływy rzymskie oraz wędrówki ludów. Plemię Wolinian, które osiedliło się na terenie dzisiejszej gminy Wolin, rozwijało liczne centra plemienne.
Podczas wielkiej wędrówki ludów w IV-VI wieku n.e. na wyspie Wolin zaczęli pojawiać się Słowianie. Położenie na brzegu rzeki Dziwny oraz dostęp do morza stworzyły doskonałe warunki do założenia osady w tym miejscu. Dodatkowym atutem były również przebiegające przez te tereny szlaki handlowe.
Wczesnośredniowieczny Wolin miał swój początek jako osada usytuowana nad rzeką Dziwną. Dzięki korzystnemu położeniu i rozwijającemu się handlowi osada szybko się rozwijała. W średniowieczu stała się ważnym centrum kultu Świętowita. W pobliżu miasta powstały również cmentarzyska, takie jak Młynówka i Wzgórze Wisielców. Pierwotnie państwo-miasto prowadziło niezależną politykę i stawiło opór wojskom Mieszka I. Po zwycięstwie Mieszka I Wolin wraz z Pomorzem Zachodnim podlegał władcom Polski. Od XI do połowy XVII wieku należał do księstwa pomorskiego, którego rządy sprawował ród Gryfitów. W latach 1140-1175 był siedzibą biskupstwa pomorskiego. Po roku 1630 Wolin znalazł się pod panowaniem Szwecji, które trwało do roku 1720, gdy przeszedł pod kontrolę Prus.
Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. Wolin znalazł się na terenie Polski. Początkowo, od roku 1946, znajdował się w pierwszym województwie szczecińskim, a następnie, po reformie administracyjnej kraju w latach 1975-1998, nadal należał do województwa szczecińskiego.
Nazwa miasta Wolin jest identyczna z nazwą wyspy, na której się znajduje. Oryginalne brzmienie nazwy jest obecnie trudne do odtworzenia. Powszechnie uważa się, że nazwa wywodzi się z prasłowiańskiego rdzenia "vel", "vol" (oznaczającego "mokry", "wilgotny", "wodny"), co sugeruje, że mogła brzmieć jako Wołyń (podobnie jak na polsko-ruskim pograniczu Zabuża). W źródłach niemieckich występuje również pod różnymi nazwami, takimi jak Jumne, Jumneta, Julin, Wineta, a w sagach skandynawskich jako Jomsborg. Wszystkie te nazwy powstały na bazie pierwotnej nazwy, podlegając różnym przekształceniom w zapisie.
Krótko po II wojnie światowej, w języku polskim używano również nazwy Wołyń, która miała wcześniejszą tradycję. Jednak w 1946 r. oficjalnie ustalono obecną nazwę miasta Wolin.
Zerknij do aktualnych danych statystycznych Wolina.
PRZECZYTAJ JESZCZE